دریابان علی شمخانی

دریابان علی شمخانی

علی شمخانی ( علی شمع خانی)

علی شمع‌خانی متولد شهر اهواز در تاریخ ششم مهر ماه سال 1334 می باشد.

او دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مدیریت و کارشناسی مهندسی کشاورزی از دانشگاه جندی‌شاپور و همچنین دکتری استراتژی نظامی را از دانشگاه عالی دفاع ملی دارا می‌باشد و نیز دوره دافوس را در دانشگاه فرماندهی و ستاد آجا گذرانده است.

فعالیت ها:

به عنوان نماینده رهبر جمهوری اسلامی ایران در شورای عالی امنیت ملی و همچنین دبیر این شورا فعالیت می‌کند.

شمخانی فعالیت سیاسی خود را ضد حکومت پهلوی از دهه ۵۰ آغاز نمود، که باعث دستگیری وی توسط ساواک گردید و دوره‌ای را نیز در زندان اهواز گذراند و در پی آشنایی با افرادی چون محسن رضایی، به عضویت گروه منصورون درآمد. شمخانی در هشت سال دفاع مقدس، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و از ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۰ فرماندهی سپاه خوزستان را عهده دار داشت، در فاصله بین سالهای ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ جانشین فرمانده کل سپاه بود و با حفظ سمت، از ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۸ فرماندهی نیروی زمینی سپاه و از ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸ نیز معاونت اطلاعات و عملیات ستاد فرماندهی کل قوا را برعهده داشت.

شمخانی سپس به ارتش انتقال یافت و فرماندهی نیروی دریایی ارتش را در ابتدا پذیرفت و از سال ۶۹ با حفظ سمت، فرماندهی نیروی دریایی سپاه را نیز برعهده داشت. شمخانی در دولت هفتم و هشتم، در فاصله سال‌های ۷۶ تا ۸۴ به‌عنوان وزیر دفاع فعالیت داشت.

وزارت خزانه داری آمریکا در روز جمعه بیستم دی ماه نود وهشت در بیانیه‌ای ۸ مقام‌ ارشد جمهوری اسلامی از جمله علی شمخانی را به فهرست تحریم‌ها اضافه نمود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهارده =

آخرین دیدگاه‌ها

اخبار مشمولان