دژبان کل ارتش

دژبان کل ارتش جمهوری اسلامی ایران

دژبان کل ارتش یا به اختصار دژاجا ظاهر و پیکره ارتش جمهوری اسلامی ایران می باشد و حداکثر نظم در یگان های ارتش را عهده دار می‌باشد.

زندان تاریخی جمشیدیه یا زندان ۳۶ هم در داخل پادگان این یگان قرار دارد، این زندان قبل از انقلاب اسلامی ایران زندان سیاسی بود. زندان حشمتیه هم از زندان‌های تحت کنترل این یگان ارتش می باشد. مکان این زندان واقع در کهریزک بین مرکز آموزش دژاجا و پادگان ابوذر غفاری است.

دژاجا زیر مجموعه ستاد مشترک ارتش است.
ستاد مشترک ارتش در بخشنامه‌ای، دژبان را یک رسته جداگانه و مستقل به کلیه یگان‌های ارتش ابلاغ کرد. برخی از وظایف دژبان در پادگان ها و در سطح شهر، دستگیری غایبین و فراری‌ها و حمایت از افراد نظامی می باشد.

یگان تشریفات ریاست جمهوری در پادگان جمال‌ زاده قرار دارد. همینطور راهنمایی رانندگی، یگان‌های انتظامی، انتظامات و تأمین ارتش نیز در این پادگان استقرار دارند. وظیفه یگان تشریفات انجام کارهای تشریفاتی و پشتیبانی به مناسبت‌های مختلف می باشد.

مرکز آموزش دژاجا در کهریزک واقع شده است که تنها مرکز آموزش این یگان می باشد. این نیرو در موقع جنگ، وظیفه نگهداری از اسیران و پشتیبانی جبهه را بر عهده دارد و همچنین حفاظت از بهشت زهرا(س) و کاخ سعدآباد را عهده دار می باشد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + هشت =