نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران یا به اختصار ناجا، پلیس جمهوری اسلامی ایران می باشد که در سال ۱۳۷۰ از ادغام ژاندارمری جمهوری اسلامی ایران و شهربانی جمهوری اسلامی ایران و نیز کمیته انقلاب اسلامی تشکیل شد و هم اکنون به‌طور رسمی نیروی اصلی مسئول حفظ امنیت داخلی کشور است.

تاریخ برقراری امنیت کشوری و شهری به طور مدرن به یک سده قبل بر می‌گردد. ناصرالدین شاه قاجار در مجموعه سفرهایش به قارهٔ اروپا و بازدید پلیس جدید در آن مناطق نخستین سامانهٔ پلیسی نو را در ایران بنیان نهاد.

پلیس در ایران برای مدت زمان طولانی از دو قسمت اصلی شهربانی (نظمیه) و ژاندارمری تشکیل شده بود. کمیته انقلاب اسلامی نیز به عنوان یکی از اجزاء اصلی برقراری نظم و امنیت داخلی کشور و حفاظت از اصول ارزشی جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ به این سامانهٔ پلیسی اضافه گشت.

ناجا در سه قسمت مستقل فرماندهی، سازمان عقیدتی سیاسی و حفاظت و اطلاعات تشکیل شده‌است. حوزهٔ حفاظت و اطلاعات و فرماندهی در ساختار سازمانی سیستم پلیس تمامی کشورهای دنیا مشترک است.

رسته‌ها

رَسته اصطلاحی است برای مشخص کردن تخصص‌های نیروها

 1. عملیات ویژه
 2. مرزبانی
 3. اطلاعات
 4. هوایی
 5. دریایی
 6. مخابرات و الکترونیک (فتا)
 7. جرم‌شناسی (آگاهی)
 8. ترافیک (راهنمایی و رانندگی)
 9. بهداری
 10. آماد و پشتیبانی
 11. فنی و مهندسی
 12. انتظامی
 13. رایانه
 14. دارایی
 15. هنر
 16. معارف
 17. حقوق
 18. اداری

 

رده‌ها و بخش های ناجا

همینطور در هر استان‌ کشور ستاد فرماندهی انتظامی استان مستقر است که وظایف آن انجام امورات انتظامی در آن استان را عهده دار است.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + دوازده =

آخرین دیدگاه‌ها

اخبار مشمولان