ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بالاترین نهاد نظامی در جمهوری اسلامی می باشد که مسئولیت هماهنگی میان کلیه ی نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی ایران و توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا در مواقع بحرانی و جنگی را عهده‌دار می باشد.

این ستاد که اول به نام ستاد فرماندهی کل قوا به وجود آمد، در اواخر جنگ هشت ساله بین عراق و ایران، به‌ دلیل اختلافی که بین ستاد مشترک ارتش و فرماندهی سپاه در قضایایه عملیات‌های نظامی به میان می‌آمد، شکل گرفت، این اختلافات مسولین کشور را بر آن داشت تا با تشکیل ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، به عنوان مرجع بالاتر اختلافات سپاه و ارتش را حل نماید، در بیست و پنجم دی ماه ۱۳۷۰ به دستور فرمانده کل قوا به ستاد کل تغییر عنوان داده شد.

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به‌ صورت مستقیم تحت نظر مقام معظم رهبری اداره و بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران فرماندهی ستاد کل از طرف او تعیین می‌شود.

میرحسین موسوی نخست‌وزیر وقت، اولین فرمانده این ستاد بوده که از ابتدا ی تأسیس ستاد کل تا سال ۶۸، این مسئولیت را برعهده گرفته و جانشینی او بر عهده ی سید حسن فیروزآبادی بوده است.

از سال ۶۸ سید حسن فیروزآبادی به فرماندهی ستاد کل منصوب شده و جانشینی وی بر عهده ی محمد فروزنده بوده است و فرماندهی این ستاد بعد از کناره‌گیری سید حسن فیروزآبادی بر عهده ی سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری می باشد.

نشانی:

قبلی «
بعدی »

۱ دیدگاه

  1. مرگ بر آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 1 =