سازمان صنایع هوافضا جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنایع هوافضا مجموعه ای وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. آنچه که به عنوان صنعت موشکی در حال حاضر در ایران وجود دارد وابسته به این سازمان است.

تاریخچه سازمان

در ۱۳ آبان ۱۳۷۷ به لحاظ اهمیت خاص صنعت موشکی در میان صنایع تسلیحاتی، عنوان سازمان صنایع هوافضا توسط دست اندر کاران وزارت دفاع ایران ایجاد شد. تحقیقات، طراحی، گسترش علوم پایه ای جهت دار، کاربردی و توسعه ای، تولید، ساخت، خرید، فروش و پشتیبانی در زمینه فناوری‌های مربوط به انواع محصولات موشکی و صنایع فضایی، جهت تأمین نیازمندی‌های دفاعی و ایجاد قابلیت‌های بازدارندگی برای دفاع کشور از مهمترین ماموریت‌های این سازمان می‌باشد.

یکی ازاهداف مهم انقلاب اسلامی نیل به خود اتکایی در زمینه های مختلف،از جمله خودکفایی در بخش صنایع دفاعی می باشد.
در کوران جنگ تحمیلی و در ابتدای سال 1376 به منظور مقابله با تهدیدات موشکی و حملات ناجوانمردانه دشمن به مناطق مسکونی،صنعت جدید موشکی با دست توانای جوانان مومن و متخصص کشور پایه گذاری شد.
آنچه که به عنوان صنعت موشکی در حال حاضر در کشور وجود دارد حاصل تلاش های پرارزش این نیروهای جان برکف بوده که به ندای رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) جهت پشتیبانی از جبهه های نبرد حق علیه باطل لبیک گفتند.
صنعت موشکی در حالی رشد سریع و صعودی خود را آغاز کرد که هیچیک از قدرت های برتر دنیا حاضر به همکاری با ایران در این زمینه نبود و تنها توکل بر خدا و اتکاء به دانش و تجربه داخلی موجب شکل گیری آن گردید. در این میان موشک های ضد تانک تاو و مالیوتکا اولین دستاورد این اقدام ملی بود که پس از آن موشک های زمین به زمین شهاب 1و2 و همچنین راکت های توپخانه ای فجر 1و2و3و5، نازعات 6و10 و دیگر راکت ها و موشک ها به عرصه تولیدات موشکی پای گذاشتند.
در اواخر سال 1377 به لحاظ اهمیت خاص صنعت موشکی در میان صنایع تسلیحاتی،عنوان سازمان صنایع هوافضا ضروری تشخیص داده شد.
در حال حاضر با بومی شدن بسیاری از فن آوری های مطرح در صنایع موشکی،کشور ما گام های اساسی به سمت خوداتکایی را بر داشته است.
تحقیقات،طراحی،گسترش علوم پایه ای جهت دار،کاربردی و توسعه ای، تولید، ساخت، خرید، فروش و پشتیبانی در زمینه فن آوری های مربوط به انواع محصولات موشکی و صنایع فضایی در سطح جهانی،جهت تامین نیازمندی های دفاعی و ایجاد قابلیت های بازدارندگی برای دفاع از کیان و حاکمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از مهمترین ماموریت های این سازمان می باشد.

توانمندیهای فنی،صنعتی و نظامی:

 • ریخته گری قطعات دقیق،فولادها و آلومینیوم منیزیم،دایکاست،تزریق پلاستیک قطعات متنوع و قطعات تفلونی و ترمو پلاستیک.
 • تولید لاستیک،قطعات کامپوزیت(پلی استر،پوکسی)و قطعات باکالیت با ماشین آلات دقیق و منحصر بفرد.
 • پرسکاری قطعات دقیق شیر فرمینگ،فلوفرمینگ،اکسترود آلیاژهای آلومینیوم و فولاد بصورت افقی و عمودی،اسپینیگ قطعات فلزی بروشهای سرد و گرم.
 • تولید انواع فنرهای فشاری،پیچشی،مخروطی،تخت،کششی و…
 • تولید قطعات دقیق ماشینکاری با ماشین های CNC و (NC فرزکاری و تراشکاری)،اسپارک،وایرکات.
 • سنگ زنی قطعات گرد و تخت و ابزار سازی و ابزار تیزکنی.
 • تولید انواع چرخ دنده های صنعتی با ماشین های مخصوص.
 • تولید قالب های فلزی و غیر فلزی برای تولید قطعات دقیق.
 • عملیات پوشش کاری آندایزینگ،گالوانیزه،خشن کاری،کرم سخت،آبکاری قلع و طلا.
 • جوشکاری MIGو TIG و درز جوش قطعات فولادی و آلومینیمی.
 • عملیات حرارتی انواع قطعات صنعتی فولادی(تمپرینگ،سختکاری،تنش زدایی،کربوراسیون جامدو…)و آلومینیمی(آنیل،محول و پیر سختی،تنش زدایی و …)
 • کوره های تحت خلاء برای عملیات حرارتی قطعات دقیق.
 • میکروسکوپ الکترونی و نوری برای تشخیص و آنالیز مواد کوانتومتری.
 • RAY-،متالوگرافی،سختی سنجی قطعات فلزی و پلیمری و CMM و تجهیزات کامل اندازه گیری ابعادی ایستگاههای تست کششی،شرایط محیطی،ضربه،شوک های حرارتی،پاشش نمک.
 • مرکز کالیبراسیون جریان مایعات،ارتعاشات و اکوستیک نیرو و فشار.

تولید گیربکس و دیفرانسیل خودروهای سواری و دها توانمندیهای دیگر در زمینه های تکنولوژیهای مخابرات و الکترونیک،شیمی و… جوان و نوپا بودن صنایع موشکی و عدم کمک خارجی در خصوص دستیابی به فن آوری پیشرفته در زمینه طراحی و ساخت موشک سبب شد،که با استعانت از خداوند متعال و تلاش بی وقفه مدیران و متخصصان صنایع دفاعی کشور بتوانیم به تکنولوژی ساخت و تولید انواع موشک ها دست یابیم که اهم آن عبارتند از:

 • طراحی ساخت انواع موتورهای سوخت جامد دو پایه و مرکب برای انواع موشک های ضد تانک،زمین به زمین کوتاه برد،زمین به هوا و …
 • طراحی و اجرای کارخانه تولید ریخته گری سوخت جامد مرکب(HTPBوPPG).
 • طراحی و ساخت انواع موتورهای سوخت مایع برای موشک های زمین به زمین برد متوسط و زمین به هوا.
 • طراحی و اجرای کارخانه تولید سوخت مایع.
 • طراحی و ساخت انواع سرجنگی با عملکردهای متفاوت برای موشک هایی با ماموریت های مختلف.
 • طراحی وساخت سیستم های هدایت وکنترل مشتمل بربخشهای الکترونیکی برای انواع موشک ها.
 • ساخت انواع سنجشگر وضعیت در موشک ها(جایروسکپ و شتاب سنج ها).
 • ساخت انواع ابزار دقیق(سرومکانیزم) هیدرولیکی،نیوماتیکی و الکتریکی برای انواع موشک.
 • شناخت و دستیابی به اطلاعات لازم و روش های متداول جهت بررسی آیرودینامیکی،قوانین پرواز و شبیه سازی پرواز انواع موشک .

روزهای پرالتهاب جنگ تحمیلی و موشک باران شدن شهرها و مراکز مهم شهری و صنعتی کشورمان احساس نیاز به داشتن توانمندی های ساخت و تولید تجهیزات موشکی و دفاعی را در دل متخصصان فنی و نظامی کشورمان بیدار کرد. از پس این احساس نیاز بود که در شرایطی که هیچ یک از کشورهای قدرتمند موشکی حاضر به همکاری با صنایع موشکی ایران برای انجام تحقیقات، طراحی، ساخت و تولید تجهیزات موشکی نبودند گروهی از متخصصان داخلی و بومی تلاش برای این مهم را آغاز کردند.

ثمره فعالیت های شبانه روزی و مخلصانه این گروه، چشمگیر و خیره کننده بود چنان که در عرض تنها چند سال این گروه موفق به طراحی و ساخت موشک ضد تانک تاو و مالیوتکا شد و پس از آن زنجیره موفقیت هایش با ساخت موشک های توپخانه ای فجر و نازعات و موشک های زمین به زمین شهاب ادامه یافت.

پس از اثبات توانمندی های این گروه در ساخت و تولید تجهیزات و ادوات موشکی وهم چنین به دلیل خاص بودن و اهمیت داشتن صنعت موشکی در میان صنایع تسلیحاتی کشور، در تاریخ ۱۳ آبان ماه ۱۳۷۷ سازمان صنایع هوافضا، زیر نظر وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح متولد شد تا تحقیق، طراحی، ساخت، تولید، خرید و فروش فناوری های مربوط به صنایع موشکی به صورت متمرکز، زیر نظر این سازمان صورت گیرد و نیازمندهای دفاعی کشور در این حوزه تامین گردد.

حاصل اعتماد به متخصصان زبده این سازمان، دستیابی به به‌روز ترین و پیچیده ترین فناوری های موشکی و هوایی به صورت بومی و به نیازی کشور از تجهیزات موشکی خارجی از طریق همکاری این سازمان با ۲۲ دانشگاه بزرگ کشور در کمتر از ۱۷ سالی که از عمر این سازمان می گذرد است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 2 =